X

تور بمبئی

از مهمترین شهرهای کشور هند بمبئی می باشد شهر مومبایی که با نام بمبئی شناخته شده است از شلوغترین و پر تردد و پر هرج و مرج ترین شهرهای هند میباشد ،این شهر هزار رنگ دارای تنوع و فرهنگی و مذهبی می باشد.زاغه های بزرگ و با جمعیت بسیار در کنار برج های لوکس و فرهنگ های متفاوت و خاص همگی در کنار یکدیگر زندگی می کنندیکی از مواردی که باعث جذاب برای جلب توجه گردشگران شکاف طبقاتی بسیار در این شهر می باشد.
مومبایی در واقع مرکز تجاری و اقتصادی و سرگرمی و همچنین مرکز مبادلات مالی ، بازرگانی در هند می باشد. موقعیت جغرافیایی این شهر در غرب کشور هند قرار دارد.از واقع جالب در این شهر این است که در سال 1661 اروپاییان برای تبلیغ مذهب کاتولیک در میان بودائیان پرداختند و این شهر به عنوان بخشی از جهیزیه به همسر پرتغالی چالزدوم ،پادشاه انگلستان واگذار شد.
با توجه به جاذبه های این شهر قطعاً
تور بمبئی می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای گردشگری باشد افراد زیادی نیز با تور هند بمبئی از این مکان ها دیدن می کنند.

 

تور بمبئی

تور بمبئی و شهر توریستی بمبئی

مومبایی در واقع از 7 جزیره در ساحل کونکان به وجود آمده است و نام بمبئی را پرتغالی ها برای این شهر ساحلی انتخاب کردند که در زبان هندی به معنی ساحل خوب است، و این تغییر نام در سال 1996 اتفاق افتاد، جمعیت این شهر بیش از 12/5 میلیون نفر است و یکی از 4 شهر بزرگ هندوستان است، شهر بمبئی یک سوم درآمد مالیاتی کشور هند را تامین می کند به همین دلیل از نظر اقتصادی مهمترین شهر هند به شمار می رود، که نشان دهنده اهمیت بسیار این شهر ساحلی می باشد.
به شهر ساحلی بمبئی از برخی کشورها مانند مالزی، سنگاپور، دوبی و... می توان با کشتی کروز به این شهر سفر کرد .بهترین زمان سفر به بمبئی در زمستان و ماههای نوامبر تا فوریه (اواخر شهریور تا اواسط اسفند) سفر کرد.

 

تور هند بمبئی

جاذبه های گردشگری

بمبئی از جاذبه های فراوانی برخوردار است، در ادامه به تعدادی از این جاذبه ها که در تور بمبئی ارائه می شود می پردازیم:

 

دروازه هند

طاق نصرتی که بریتانیا آن را بنا نهادند.این طاق در جنوب شهر بمبئی در کنار دریا واقع شده است دروازه‌ی هند شناخته‌ شده‌ ترین بنای تاریخی بمبئی میباشد، که به مناسبت بازدید شاه جورج پنجم و ملکه ماری از بمبئی ساخته شد است.هدف از ساخت این دروازه بلند با ارتفاع 26 متری  این بود، تا اولین چیزی باشد که هنگام نزدیک شدن به بمبئی با قایق دیده شود. این دروازه می‌تواند شروع مناسبی برای گشت‌وگذار و بازدید از اثار باستانی بمبئی باشد. امروزه فضای اطراف دروازه‌ی هند چیزی شبیه سیرک است، با فروشندگان دوره‌گردی که همه چیز می‌فروشند، از بالن گرفته تا چای هندی! دروازه‌ی هند در کنار اسکله‌ای در (Colaba) گرفته شده است.در سال 1948 با توجه به سابقه شهر بمبئی این مکان محلی برای گردشگران خارجی تبدیل شد.این دروازه از سنگ بازالت زرد و بتن غیر قابل تجزیه ساخته شده است.و همچنین در کنار تاج محل قرار دارد.

حوزه هنری کالا گودا

"کالا گودا" مرکز فرهنگی بمبئی میباشد و به معنی "اسب سیاه" است، که به مجسمه‌ ای اشاره دارد که زمانی در این مکان وجود داشت است. این بنای هلالی شکل محل برگزاری گالری‌های هنری و موزه‌های متعدد است. این بنا پر از فضاهای فرهنگی همچون گالری‌ در پیاده‌روها می باشد. در این مرکز قدم بزنید و از آثار هنری موجود در آن لذت ببرید. هر ساله در فوریه انجمن کالا گودا به مدت ۹ روز میزبان جشنواره‌ی "هنر کالا گودا" (Kala Ghoda Arts Festival) است که می‌تواند جذاب باشد.

حوض بانگانگا

حوض بانگانگا را می‌توان قدیمی‌ ترین جای مسکونی بمبئی دانست، که این فرصت را برای شما فراهم می‌کند که در تاریخ و گذشته‌ این شهر غرق شوید. با این حال جای تعجب دارد که بسیاری از مردم محلی با آن آشنا نیستند، آب مقدس این حوض در خیابانی باریک قرار دارد که توسط معابد، خانه‌ها و دیگر مکان‌های مذهبی احاطه شده است. هندوها معتقد هستند که قدم زدن دور این حوض با پای برهنه فواید زیادی دارد. شما می‌توانید کنار این حوض نشسته و به تماشای زندگی روزانه‌ی مردم بپردازید.  
 

تور بمبئی و خرید تور بمبئی


مسجد و آرامگاه حاج علی

این بنا هم یک مسجد است و هم آرامگاه، که در سال ۱۴۳۱ توسط صوفی و تاجر بسیار ثروتمند مسلمان "پیر حاج علی شاه بخاری" ساخته شده است وی بعد از این که به سفر مکه رفت، به کلی مسیر زندگی خود را تغییر داد و این مسجد هم پیرو این تغییرات در زندگی حاج علی ساخته شد است. پس از مرگ حاج علی، او را در همین مسجد دفن کردند. معماری این ساختمان منحصر به فرد و به سبک اسلامی - هندی می باشد.این مسجد برای مسلمانان بسیار قابل احترام می باشد.مسجد حاج علی شاه بخاری و آرامگاه در وسط آب قرار دارد  و تنها مسیر دسترسی به آن، گذرگاهی باریک به طول ۴۵۷ متر است.

غار های الفنتا

این غارهای سنگی در جزیره‌ی الفنتا قرار دارند و اگر به بمبئی سفر کردید، حتما باید سری به آنها بزنید. غارهای الفنتا شبکه‌ ایدر جنوب شرقی بمبئی قرار دارد  که در آن مجسمه‌ های سنگی متعلق به فرقه‌ هندو و خدای آن‌ها "شیوا" است. البته غارهای کوچکتری هم هستند که متعلق به بودائیان است. قدمت حکاری‌های موجود در این غارها به قرن ۵ و ۸ بازمی‌گردد و هنوز هم دقیقا معلوم نیست چه کسی یا کسانی این بنا را ساخته‌اند. قبل از این که پرتغالی‌ها در سال ۱۵۳۴ بر هند مسلط شوند، غارها محل عبادت هندوها بوده. پس از سال‌ها غفلت و بی‌توجهی، در سال ۱۹۷۰ غار را بازسازی کردند.بعد بازسازی و مرمت در سال 1987 نام این غارهای الفنتا در لیست میراث یونسکو نیز به ثبت رسید.در واقع این جزیره از دو تپه شرقی و غربی که سمت غربی دارای 5 غار و در سمت شرقی 2 غار وجود دارد که به صورت شبکه ایی بهم مرتبط می باشد.جنس این دیوارهها در غارها از جنس بازالت می باشد.

مغول مسجد

مغول مسجد در بمبئی که به مسجد ایرانی نیز معروف می باشد یکی از مراکز تشیع در بمبئی می باشد این مسجد و بنای تاریخی به دست مرحوم حاج محمد شیرازی مقیم بمبئی ساخته شده است و این مسجد در نزدیکی محله مسلمان نشین می باشد. قدمت این مسجد 150 سال می باشد.متوالیان این مسجد را یکی از اعضای خانواده های شیرازیان تشکیل می دهد.

مارین درایو

مارین درایو در واقع یک خط ساحلی در منطقه ایی از بمبئی که در زمان حکومت بریتانیا ساخته شده است.و به آن گرنبند ملکه نیز گفته می شود که در شب هنگام به دلیل روشن شدن چراغ های این ساحل بمانند مروارید های یک گرنبند می باشد، این ساحل 3 کیلومتری مانند C می باشد و منطقه تجاری نریمان را به معبد ببولنس وصل کرده است. و مهمترین مسئله در این خط ساحلی ارزش املاک و مستغلات در این خط ساحلی چهارمین منطقه گران دنیا می باشد.در نزدیکی این خط ساحلی یک هتل 5 ستاره لوکس ابروی قرار دارد.

موزه پرنس ویلز

این موزه در سال 1904 ساخته شده است و جز میراث فرهنگی که در اوایل قرن بیستم افتتاح شد طرح آجر چینی و آجر کاری این بنای زیبا به سبک انگلیسی می باشد .این موزه دارای سه بخش طبیعی ،باستان شناسی و هنر تقسیم شده است.این موزه در جنگ جهانی اول به عنوان یک بیمارستان نظامی و مرکز بهزیستی کودکان بوده است و در سال 1922 به عنوان موزه افتتاح شد و در این موزه یک گنبد سفید رنگ مغولی به عظمت زیبای این موزه افزوده استو همچنین شکوه و عظمت خاصی به نمای بیرونی این موزه داده شده است .آثار زیادی از هند و تبت و نپال نیز در این موزه نگهداری می شود . موزه پرنس ویلز بمبئی از پربازدیدترین و معروف ترین موزه های شهر بمبئی می باشد برخی از آثار به نمایش گذاشته شده در این موزه دست ساز می باشدو به دوران مائوریان و گوپتاست برمی گردد.در این موزه اطلاعات کاملی از زندگی 5 هزار ساله تمدن در هند و نزدیکی رود سند در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهد.
 

تورلحظه آخری بمبئی

آب و هوای بمبئی

آب و هوا در شهر بمبئی به طور کلی بسیار گرم می باشد با توجه به موقعیتی که قرار دارد تابستان های بسیار گرم و مرطوب را دارد و زمستان های بارانی را در خود می بیند. بهترین وقت برای سفر به بمبئی در اواخر بهمن ما تا اواسط خرداد ماه می باشد که هوا خنک تر است و در طول روز زیاد دچار مشکل نمی شوید.

شما نیز می توانید با گرفتن ویزای هند به این کشور سفر کند. شما نیز می توانید جهت تور لحظه آخری بمبئی با ما در ارتباط باشید.

اگر علاقه مند به اطلاعات بیشتری درباره شهر بمبئی هستید می توانید، از مطالب زیر نیز استفاده کنید و در تور بمبئی از این جاذبه ها دیدن کنید.

راهنمای سفر به بمبئی جاذبه های گردشگری بمبئی مراکز خرید بمبئی