X

دهلی

دهلی ترکیب عالی از معماری مدرن و سنتی است و این شهر را به یک شهر تاریخی تبدیل کرده است، که مهمترین دلیل برای بازدید افراد در تور هند است. دهلی در سال 1950 به عنوان پایتخت کشور هندوستان انتخاب شد و به عنوان مرکز دولت هند قرار گرفت. این شهر از دو بخش تشکیل شده که به ترتیب "دهلی" و "دهلی نو" نام دارند و دهلی بخش قدیمی شهر دهلی می باشد و دهلی نو نیز بخش جدید و مدرن شهر می باشد که در تور دهلی می توان هر دو بخش شهر دهلی را بازدید کرد و از جاذبه های این شهر لذت برد.

تور دهلی

تور دهلی و شهر توریستی دهلی

دهلی یا همان دهلی نو پایتخت کشور هند می باشد، و دومین شهر بزرگ هند است ، جمعیت این شهر 13،782،976 می باشد. قدمت این شهر به 5000 سال قبل بر می گردد این شهر تا الان 11 بار ویران شده و دوباره ساخته شده، دهلی از قدیمی ترین شهر های جهان به شمار می آید. دهلی در مقایسه با سایر نقاط هند هوای نچندان مطلوبی دارد.

تور لحظه آخری دهلی

جاذبه های گردشگری

دهلی از جاذبه های فراوانی برخوردار است، در ادامه به تعدادی از این جاذبه ها که در تور دهلی ارائه می شود می پردازیم:

 

معبد آکشاردام

معبد آکشاردام یکی از برترین دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری دهلی است، که بزرگترین معبد آیین هندو در جهان به حساب می آید، که بسیاری از سنت های مردم هند فرهنگ آیین هندو، روحانیت و معماری هندی رو به نمایش می گزارد. معبد آکشاردام توسط ماهاراج پراموخ سووآمی بنا گردید، که ۳۰۰۰ نفر از پیروانش به همراهی ۷۰۰۰ صنعتگر تونستند ساخت اون رو به اتمام برسونن. معبد آکشاردام که حدود ۷۰% از توریست های دهلی رو به خود جذب کرده است، بطور رسمی در ۶ نوامبر سال ۲۰۰۵ افتتاح گردید. این معبد در حاشیه ی رود یامونا و مجاورت دهکده ی مسابقات کشورهای مشترک المنافع سال ۲۰۱۰ قرار گرفته. ساختمان اصلی مستقر در وسط معبد بر اساس علم جهت یابی و معماری هندی ساخته شده که تماما از جنس سنگه. این معبد همچنین نمایشگاه هایی از زندگی مردم سووآمینارایان و تاریخ هندوستان، یک فواره موزیکال و باغ های بسیار وسیعی دارد.

 

قطب منار

این مناره بزرگ از سنگ مرمر و سنگ های سرخ ساخته شده است، و به دستور سلطان معزالدین غوری از سلسله غوریان و توسط غلام ترک و سپهسالار او قطب الدین ایبک، که بعدها به پادشاهی رسید، در سال ۱۱۹۹ میلادی بنیان گذاری شد، و بعد توسط داماد او "شمس الدین التتمش" در سال ۱۲۳۰ میلادی تکمیل شد، و سپس به وسیله فیروزشاه تغلق در سال ۱۳۱۶ میلادی به پایان رسید. در سال ۱۳۶۸ میلادی این بنا به وسیله رعد و برق صدمه دید که توسط فیروزشاه و اسکندر لودی دوباره مرمت شد. قُطُب منار به تقلید از "منار جام" افغانستان، ساخته شد و به پنج طبقه تقسیم گردید، که در فاصلهٔ هر دو طبقه، ایوان مدوری به صورت کمربند قرار گرفته است. این قطب یکی از اولین و برجسته ترین نمونه های معماری هندو اسلامیِ می باشد که همراه با چندین سازه باستانی و قرون وسطایی و خرابهٔ دیگر "مجموعهٔ قُطُب" را در دهلی تشکیل می دهد. این بنا در نزدیکی ایستگاه مترو در دهلی نو واقع شده است.

 

قلعه سرخ

این قلعه تاریخی که به قلعه سرخ معروف است، یکی از بزرگترین مراکز جذب گردشگر در هند میباشد، که به لال قلعه یا همون قلعه سرخ معروف است، و به عنوان زینتی از معماری ایرانی در دل شهر دهلی نو، پایتخت هند جای گرفته و تو یکی از ساختمان هاش شعری به زبان فارسی و به خط نستعلیق نوشته شده است. قلعه سرخ به خاطر محصور شدن با سنگ های قرمز رنگ، به قلعه سرخ مشهور است، و همین ویژگی از جمله دلایل جذابیتش می باشد. این قلعه که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده، بزرگترین قلعه ای میباشد که در زمان حکومت مسلمانان هند در دهلی ساخته شده. این بنا به دستور "شاه جهان" امپراتور گورکانی درسال ۱۶۳۹ میلادی هنگامی که پایتختش رو از اگرا به دهلی تغییر داد، ساخته شد و ساختش 9 سال طول کشید.

خرید تور دهلی

مقبره همایون

این آرامگاه، متعلق به همایون، یکی از پادشاهان گورکانی هند میباشد، که در سال ۱۵۷۰ به دستور همسر اول همایون پادشاه، بگابگوم و بدست معمار ایرانی بنام "میراک میرزا قیاس" ساخته شد است. نام دیگر این آرامگاه نصرالدین همایونه. این آرامگاه در منطقه نظام الدین و در مرکز شهر دهلی قرار داره. این مقبره در قرن ۱۶ میلادی واقع شده و از جاذبه های گردشگری هند به شمار میرود. این آرامگاه اولین باغ ایرانی در شبه قاره هند است. مقبره همایون، اولین مقبره با فضای آزاد و باغ گونه در تمام هندِ، همچنین اولین بنا که در نمای اون از سنگ های ماسه ای قرمز رنگ استفاده شده است می باشد. این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

 

دروازه هند

دروازه هند بنای یادبود ملی هند محسوب می شود که در قلب دهلی نو پایتخت کشور هندوستان واقع شده است. این بنای باشکوه با ارتفاع ۴۲ متر توسط "سر ادوین لیتینز" معمار بریتانیایی طراحی شده و در محوطه ای باز و نزدیک به مجموعه زیبای کاخ ریاست جمهوری هند که در سال ۱۹۳۱ ساخته شده است قرار دارد. در اصل این بنا به عنوان یادبود تمامی جنگ های هند شناخته می شود و نشان برجسته ای است برای یادآوری ۹۰ هزار سرباز هندی ارتش بریتانیا که در جنگ جان خود رو از دست دادند. این سربازان در مبارزه برای امپراتوری بریتانیا در هند و یا بیشتر در جنگ جهانی اول و همچنین در جنگ سوم انگلیس و افغانستان جان باختند. نام این سربازان بر دیوارهای این بنا حک شده . این بنا از سنگ ماسه قرمز و گرانیت ساخته شده است. 

 

مقبره گاندی

در شهر دهلی اماکن دیدنی فراوانی وجود دارد، و از مهمترین اماکن گردشگری هند بنای یادبود مقبره "مهاتما گاندی" رهبر نهضت ضد استعمار هند میباشد، که دیدنش خالی از لطف نیست . مهاتما گاندی رهبر سیاسی و مذهبی هندی ها در سال ۱۹۴۸ میلادی به قتل رسید. مقبره آن در شهر دهلی و در میان فضایی سرسبز به شکل سکویی چهار گوش از مرمر سیاه قرار دارد.

قیمت تور دهلی

آب و هوای دهلی

به طور کلی دهلی دارای سه فصل مختلف در سال است از جمله فصل باران های موسمی 4 الی 5 ماه است ، فصل سرما به مدت 4 ماه و فصل گرما هم نیز که به مدت 3 ماه می باشد. بهترین وقت برای سفر به دهلی بین ماه های اردیبهشت تا تیر ماه می باشد.

شما نیز می توانید با گرفتن ویزای هند به این کشور سفر کند. شما نیز می توانید جهت تور لحظه آخری دهلی با ما در ارتباط باشید.

اگر علاقه مند به اطلاعات بیشتری درباره شهر دهلی هستید می توانید، از مطالب زیر نیز استفاده کنید و در تور دهلی از این جاذبه ها دیدن کنید.

راهنمای سفر به دهلی جاذبه های گردشگری دهلی مراکز خرید دهلی  

اطلاعات مفید دهلی