X

آگرا

آگرا شهری در شمال هندوستان می باشد که در ایالت اوتار پرادش قرار دارد ، تور آگرا یکی از بهترین تور ها در هندوستان می باشد. و آگرا خانه بنای مشهور ، تاج محل است که به دستور شاه جهان به یاد همسر ایرانی خود که در سال 1631 درگذشت بنا کرد. که همین امر این شهر را یکی از مهمترین دیدنی ها برای گردشگران تبدیل کرده است، که توریست ها با تور آگرا از این مکان لذت می برند.

تور آگرا

تور آگرا و شهر توریستی آگرا

آگرا در کنار رودخانه یامونا قرار دارد و از دهلی با ماشین فقط 4 ساعت فاصله دارد. شهر آگرا در زمان حکومت جهانگیر شاه بسیار پر اهمیت بود این شهر پایتخت حکومت اکبر پادشاه بزرگ امپراتوری مغول هند یا گورکانیان بود در زمان قدیم این شهر را به اکبر آباد می نامیدند.

تور لحظه آخری آگرا

جاذبه های گردشگری

آگرا از جاذبه های فراوانی برخوردار است، در ادامه به تعدادی از این جاذبه ها که در تور آگرا ارائه می شود می پردازیم:

 

تاج محل

تاج ‌محل آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر اگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده ‌است. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یاد بود همسر ایرانی محبوبش ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱ (میلادی) به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بود بنا شد. شاه جهان به وصیت همسرش تصمیم گرفت با ساخت بنایی زیبا، مجلل و عظیم، همسرش را جاودانه کند. از این ‌رو آرامگاهی زیبا بر روی قبر او بنا نهاد. همانطور که مشخص است، نام این بنای زیبا ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی دخیل بوده اند. آغاز ساخت تاج‌ محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شد. "احمد لاهوری" و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند. در برخی متون نیز از "عیسی خان شیرازی" و "امانت خان شیرازی طغرانویس"، که هر دو ایرانی بوده‌اند نام برده شده ‌است، که گویا خوشنویسی کتیبه ‌های در و دیوارهای تاج‌ محل به امانت خان واگذار شده‌ بوده ‌است.

 

ارگ آگرا یا قلعه لعل

ارگ آگرا که به خواهر تاج محل مشهور است، در قرن شانزده میلادی به دست اکبر کبیر، یکی از پادشاهان مغول، در ناحیه آگرای هندوستان بنا گردید. این ارگ تاریخی که با مساجد و قصر های بسیار زیبا و مجلل خود افسانه های شرقی را یادآوری می کند، در دوکیلومتری شمال غربی تاج محل قرار دارد. براساس تخمین مورخان، ارگ آگرا در ابتدا متعلق به سلسله لوریس بوده است و در قرن شانزده میلادی به وسیله اکبر شاه کبیر پادشاه مغول، تصرف شده است. اکبر شاه در دوره حکمرانی خود مرکز حکومتش را از دهلی به آگرا تغییر داد و به این ترتیب موجب شکوفایی و رونق آگرا شد. در همین دوره، اکبر شاه ارگ قدیمی سلسله لوریس را مورد بازسازی و تغییر شکل کلی قرار داد و آن را به درباری باشکوه تبدیل کرد. اکبر شاه که علاقه بسیاری به سنگ ماسه سرخ داشت، برای ساخت عمارت های ارگ آگرا از این سنگ استفاده کرد و به همین دلیل ارگ آگرا امروزه به ارگ سرخ آگرا نیز معروف شده است. البته علاوه بر ماسه سنگ سرخ در ساخت بناهای آگرا از مرمر سفید و سنگ های تزئینی دیگر نیز استفاده شده است. اما در حکومت نوه اکبر شاه، شاه جهان بود که این محوطه تاریخی سرانجام شکل امروزین خود را پیدا کرد. شاه جهان در نزدیکی ارگ آگرا بنای زیبای تاج محل را از مرمر سفید بنا کرد و داخل ارگ آگرا را نیز تغییرات بسیاری ایجاد کرد و بعضی ساختمان ها را تخریب و به جای آن ها عمارت های دیگری ساخت. ارگ آگرا در کل به شکل یک هلال است و به وسیله دیوارهایی به ارتفاع بیست و یک متر و به طول حدود سه کیلومتر محصور شده است. همچنین اطراف دیوار ها خندقی وجود دارد که به رودخانه یامونا متصل است. ارگ آگرا از نظر تاریخ معماری ارزش بسیاری دارد، چرا که بعضی از جالب ترین آمیزه های معماری هند و معماری اسلامی را می توان در آن مشاهده کرد. در واقع بسیاری از تزئینات و کاشی کاری های عمارت های آگرا با اصول معماری اسلامی ساخته شده، اما روی آن ها به جای خطوط اسلیمی و خطاطی، اژدها، فیل و پرندگان مختلف نقش شده است. قلعه آگرا که به حصار سرخ و لعل قلعه نیز مشهوراست را با قلعه دیگری که به همین نام قلعه سرخ یا Red Fort مشهور بوده که در دهلی است و نباید این دو قلعه را باهم اشتباه بگیرید.

خرید تور آگرا

فاتح پور سیکری

فاتح ‌پور سیکری به معنی "شهر پیروزی"، شهر متروکه امپراتور اکبر است که در نزدیکی آگرا واقع شده است. تالار شنوندگان، مکان‌ ها ومسجدها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوب هستند که از جمله می ‌توان پنج محل وبلند دروازه را نام برد. در محوطه ی مسجد جامع، آرامگاه شیخ سلیم چشتی واقع شده است و درواقع، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به خاطر همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاری کرده بود.

 

سیکاندرا

سیکندرا (انگلیسی: Sikandra) نام شهرکی است که در نزدیکی شهر آگرا در "ایالت اوتار پرادش" در کشور هندوستان واقع شده است و آرامگاه جلال‌الدین محمد اکبر سومین و بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند در آن بنا شده ‌است. مقبره ی اکبر که به نام منطقه یعنی سیکاندرا شهرت دارد، در مساحتی حدود ۱۱۹ جریب یا ۴۸۲۰۰۰ متر مربع ساخته شده ‌است. این بنا با ماسه سنگ قرمز ساخته شده و با مرمر جواهر نشان شده ‌است. اکبر به این رنگ از سنگ بسیار علاقه داشت و اغلب بناهای ساخته شده در زمان او با این مصالح ساخته شده‌ اند. اکبر به جای دهلی شهر اگرا را به عنوان پایتخت برگزید و در آبادنی این شهر بسیار موثر بوده است. اکبر سعی به توافق رساندن بین ادیان مختلف رایج در هند کرد. او اهل تساهل بود و طی فرمانروایی طولانی و با اقتدار خود، سهم عمده‌ای در ایجاد آرامش در شبه قاره هند و شکوفایی امپراتوری گورکانیان به عهده داشته است. از او به عنوان بزرگترین پادشاه هندوستان یاد می ‌شود. اکبر ساخت این آرامگاه را قبل از فوت برای خودش در سال ۱۶۰۰ شروع کرد اما این بنا به وسیله پسرش جهانگیر در سال ۱۶۱۳م (۱۰۲۲ ش) به اتمام رسید. این آرامگاه همچون اغلب آثار گورکانی با الهام از معماری ایرانی در مرکز باغی به شیوه ی چهارباغ قرار دارد. خطوط افقی به‌ کار رفته در نمای آن از مقبره همایون در دهلی بیش ‌تر است. زیرا در ساخت این بنا ردیف‌هایی از ماسه سنگ "قهوه‌ای مایل به قرمز" با یک تراس مرمرین در نمای فوقانی ساختمان به جای گنبد به کار رفته ‌است.

قیمت تور آگرا

آب و هوای آگرا

آگرا دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های ملایمی است و طوفان های موسمی را نیز در خود می بیند.آگرا در کل یک شهر نسبتاً گرمی است اما با این وجود به خاطر وجود تاج محل در این شهر بسیار محبوب است. با توجه به گرمی هوا در آگرا بهترین زمان برای سفر به آگرا در اواسط پاییز و اواخر بهمن ما تا فروردین ماه است.

شما نیز می توانید با گرفتن ویزای هند به این کشور سفر کند. شما نیز می توانید جهت تور لحظه آخری آگرا با ما در ارتباط باشید.

اگر علاقه مند به اطلاعات بیشتری درباره شهر آگرا هستید می توانید، از مطالب زیر نیز استفاده کنید و در تور آگرا از این جاذبه ها دیدن کنید.

راهنمای سفر به آگرا جاذبه های گردشگری آگرا مراکز خرید آگرا  

اطلاعات مفید آگرا