X

ویزای ایران

 

ویزای ایران

طبق قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران، اغلب افراد تبعه کشورهای خارجی، برای ورود به ایران نیازمند اخذ ویزای ایران هستید. در حالت کلی انواع ویزای ایران به چند دسته زیر تقسیم می شوند که بسته به نوع شرایط شما، ویزای مربوطه به صورت حضوری یا الکترونیکی صادر می شود.

 

ضمن این که می توانید برای اخذ ویزای آنلاین خود در انتهای همین صفحه با کلیک بر روی پرچم ایران اقدام فرمایید.

 

ویزای ایران | اخذ ویزای ایران | هزینه ویزای ایران | انواع ویزای ایران

 

انواع ویزای ایران

 • ویزای ورود (نوع A): ویزای اعطا شده به آن دسته از تبعه های خارجی است که از سوی وزارتخانه ها، سازمان ها، بخش های دولتی و خصوصی و غیره دعوتنامه ای دارند تا به مدت زمان محدودی جهت انجام فعالیت های خود از قبیل امضای قرارداد و مسائل کاری دیگر در ایران اقامت داشته باشند.

 

 • ویزای توریستی (نوع B): رایج ترین ویزا از انواع ویزای ایران است و برای آن دسته از شهروندان خارجی که قصد سفر توریستی و اقامت موقت در ایران را دارند، صادر می شود.

 

 • ویزای زیارت (نوع C): این نوع ویزا برای شهروندان خارجی که قصد زیارت مکان های مقدس ایران را دارند صادر می شود.

 

 • ویزای دیپلماتیک(نوع D) و خدمات (نوع S) مختص دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک و رسمی است.

 

 • ویزای تحصیلی (نوع E): مختص دانشجویان خارجی و علمای مذهبی است که قصد تحصیل در ایران را دارند.

 

 • ویزای کار (نوع F): برای افرادی که به صورت موقت قصد کار در ایران را دارند، صادر می شود.

 

 • ویزای ترانزیت(نوع G):  یکی از انواع ویزای توریستی ایران است که اجازه عبور از خاک و آسمان ایران را به اتباع خارجی می دهد.

 

 • ویزای مدیا (نوع H): در لیست انواع ویزای ایران یک ویزای مخصوص وجود دارد که به افراد رسانه ای خارجی مانند اعضای رادیو، مطبوعات، کارگردانان و غیره که برای کارهای مرتبط با حرفه خود قصد سفر به ایران را دارند، اعطا می شود.

 

 • ویزای سرمایه گذاری(نوع اول): این ویزا مختص سرمایه گذاران خارجی است که مجوز سرمایه گذاری آن ها در کشور تایید شده و  قصد سرمایه گذاری در ایران را دارند.

 

 • ویزای همسر ایرانی، مادر ایرانی (نوع M): این ویزا مخصوص مردانی است که همسر ایرانی یا فرزندانی است که مادر ایرانی دارند.

 

 • ویزای پزشکی (نوع T): مخصوص شهروندان کشورهای خارجی است که برای درمان و استفاده از امکانات پزشکی قصد سفر به ایران را دارند.

 

 • ویزای توریستی مهمان: یکی از انواع ویزای ایران است و در شرایطی صادر می شود که یک شهروند ایرانی قصد میزبانی از یک یا چند غیر ایرانی را داشته باشد.

 

                                                                

 

همان طور که اشاره شد، ویزای توریستی یکی از انواع ویزای ایران و رایج ترین آن است، این ویزا به افرادی تعلق می گیرد که  قصد جهانگردی و بازدید از ایران را دارند پس اکثر اتباع خارجی که به عنوان یک توریست قصد سفر به ایران را دارند، باید به دنبال اخذ ویزای ایران باشند. برای درخواست ویزای توریستی ایران می توانید با آژانس های مسافرتی و مراکز توریستی معتبر کشور چون صالحان سیر تماس بگیرید تا در مدت زمان کوتاه و به صورت تضمینی ویزای توریستی ایران خود را دریافت کنید.

 

چگونگی اخذ ویزای ایران:

فرآیند اخذ ویزا یک فرآیند زمان بر است، به صورتی که باید پروسه و مراحل اداری مختلفی را طی کنید تا بتوانید پس از گذشت چند هفته ویزای مناسب خود را از میان انواع ویزای ایران دریافت کنید. در این راستا توصیه می کنیم که برای اخذ ویزای خود مخصوصاً ویزای توریستی ایران به صالحان سیر مراجعه کنید تا علاوه بر کوتاه شدن مراحل دریافت ویزای ایران، راهنما و همراه شما در طی این مسیر باشند. فرآیند اخذ ویزای ایران در دو مرحله زیر خلاصه می شود:

 

 • درخواست کد مجوز ویزا، اولین مرحله از مراحل اخذ ویزای ایران است که شما باید فرم مخصوص درخواست ویزا یا فرم اپلیکشن ویزای ایران را تکمیل کنید. البته توجه داشته باشید که شهروندان کشورهای ایالت متحده آمریکا، کانادا و انگلیس در کنار این فرم باید یک فرم ویژه دیگری را نیز ضمیمه کنند.

سپس مدارک در خواست ویزای شما از طرف صالحان سیر به وزارت امور خارجه کشور ارسال می شود. کارشناسان وزارت امور خارجه درخواست شما را بررسی می کنند تا در صورت صلاحیت کد تایید ویزای شما را صادر کنند. فرآیند این کار بین دو روز تا دو هفته طول می کشد.

 

 • مرحله دوم: پس از تایید درخواست، کد مجوز ویزا از سوی وزارت امور خارجه برای شما صادر می شود. کارشناسان ما به محض دریافت خبر تایید ویزا، نتیجه را به شما اطلاع می دهند. شما برای ورود به ایران باید از مبادی ورودی که مجوز صدور sticker را دارند و یا کنسولگری ایران در شهر مورد نظر جهت دریافت sticker  اقدام کنید. نگران نباشید کارشناسان ما در این مورد شما را راهنمایی خواهند کرد. 

 

                                        اخذ ویزای ایران | مدارک لازم اخذ ویزای ایران | هزینه ویزای ایران  

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای ایران:

فرآیند اخذ ویزای توریستی ایران روش ها و قوانین خاص خودش را دارد. توصیه می کنیم که قبل از درخواست ویزا اطلاعات مختلفی از قبیل مدارک لازم برای اخذ ویزا و زمان مناسب برای درخواست ویزای ایران اطلاعات مناسبی داشته باشید تا بتوانید مراحل اخذ ویزا را به درستی انجام داده و از هرگونه اشتباهاتی که باعث رد و ریجکت درخواست ویزای شما شود، دوری کنید.

چنان چه نیازمند اطلاعات بیشتری درباره انواع ویزای ایران، چگونگی اخذ ویزا و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی ایران هستید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

ویزای الکترونیکی ایران

روادید الکترونیکی یا ویزای الکترونیکی ایران همان ویزای سفارتی است با این تفاوت که به صورت آنلاین درخواست می شود. هر یک از انواع ویزای ایران از طریق شخص ثالث و به صورت الکترونیکی قابل درخواست است و در چهار گروه زیر دسته بندی می شوند:

 • اولین گروه شرکت های خصوصی معتبر هستند که قصد دارند از نیروهای متخصص یا تاجران کشورهای دیگر برای کمک یا استفاده از تجربیاتشان دعوت کنند تا در ایران حضور داشته باشند.

 •  دومین گروه آژانس های مسافرتی معتبری هستند که قصد ثبت درخواست ویزای توریستی ایران مسافران خود را دارند. (صالحان سیر این امکان را برای شما فراهم کرده است)

 

 •  سومین گروه سازمان ها و نهادهای دولتی هستند که قصد میزبانی از افراد خارجی در ایران دارند

 • و در آخر بخش خدمات کشوری مانند بانک ها، مراکز پزشکی و سازمان های بیمه خواهند بود که برای مسائل مختلف خود نیازمند درخواست ویزا برای مشتریان خود هستند.

توجه داشته باشید که با توجه به قوانین سیاسی کشور، برای تعدادی از کشورها امکان دریافت ویزای ایران آن هم به صورت الکترونیکی فراهم نیست. این افراد که مجاز به دریافت ویزای الکترونیکی ایران نیستند باید به صورت حضوری به نمایندگی های اخذ ویزای ایران در کشور خود مراجعه کنند.

اما از طرف دیگر، با توجه به قوانین ایران و توافقات صورت گرفته، شهروندان کشورهای ترکیه، لبنان، گرجستان، ارمنستان، ونزوئلا، مصر، مالزی، چین، بولیوی و سوریه و سایر کشورهایی که در لیست کشورهای تعیین شده وزارت امور خارجه هستند، نیازی به اخذ ویزای ایران ندارند.

 

                                                    

 

هزینه ویزای ایران

برای دریافت هر یک از انواع ویزای ایران باید هزینه های مختلفی را پرداخت کنید که این هزینه ها در دسته هزینه ویزای ایران قرار دارند و به سه بخش زیر تقسیم می شوند:

 • پرداخت هزینه های آژانس مسافرتی

 • پرداخت هزینه مٌهر ویزا که در واقع هزینه های مربوط ویزای کنسولی و کاغذبازی های درون سفارت است.

 • پرداخت هزینه بیمه مسافرتی در صورت تمایل به داشتن بیمه مسافرتی

مبلغ هایی که در بخش هزینه ویزای ایران باید بپردازید یکسان نیست. این مبالغ با توجه به نوع ویزا و تابعیت شهروندی شما، متفاوت خواهند بود. در حالت کلی و به صورت تقریبی هزینه درخواست برای دریافت بیمه مسافرتی در حدود 12 یورو، هزینه ویزای ایران از 19 یورو شروع می شود و به طور متوسط و متناسب با تابعیت متقاضی ویزا بین 30 تا 75 یورو است.

 

آنچه که در این مقاله گفته شد!

ایران نیز همانند دیگر کشورهای جهان، دارای قوانین و شرایط خاصی است. اغلب کشور های دنیا برای ورود به ایران نیازمند دریافت ویزای ایران هستند، این درحالی است که شهروندان باقی کشورها طبق پیمان نامه امضا شده بین آن ها با ایران، نیازی به اخذ ویزا و پرداخت هزینه ویزای ایران ندارند و بدون ویزا می توانند به ایران سفر کنند.

شرایط اخذ ویزای توریستی ایران در مقایسه با دیگر ویزاها آسان تر است. اما وجود آژانس های مسافرتی معتبر کشور چون صالحان سیر فرآیند و پروسه دریافت ویزا را بسیار آسان تر کرده اند.

جهت اخذ ویزای ایران روی لینک پرچم زیر کلیک فرمایید.